אחותי, תכתבי

ספרים שערכה כרמל כרמן
ספרים בסיפריה


לשירלי יש שעה קבועה לכתיבה, אמנה נועצת את תאריך היציאה של הספר ומאיה שמה ספר להשראה ליד המיטה. סופרות שערכתי את ספריהן משתפות בעצות על מה שעזר להן בתהליך.

ד"ר שירלי הרשקו, מחברת הספרים "אנשי הקשב", "ילדי הקשב", "איפה הקשב", ו"תזונה קשובה": "כדי להצליח לכתוב ספר אני לא מחכה למוטיבציה או להשראה, אלא מכניסה את הכתיבה לחיים שלי כפעולה של הרגל. כמו שאני מצחצחת שיניים בבוקר, כך אני כותבת בכל בוקר כשעה. היות שאני 'אדם של בוקר' זה עובד לי מעולה. ככה הכתיבה מתקדמת ונרקם לו ספר. זה אולי נראה תהליך איטי, אבל כשכותבים כל יום, בשעה של סופר ריכוז, יוצאים תוצרים טובים ומדויקים. בנוסף, אני מבקשת מכרמל שתשב לי על הראש, ובכל בוקר תדרוש את הפרק של אותו יום ותנדנד לי אם לא שלחתי, וכך יש לי גורם חיצוני שמפקח עליי. בדרך הזאת כתבתי ארבעה ספרים בשנה וחצי, והחמישי בדרך".

לרכישת הספרים: https://www.drshirleyhershko.com/shop

ליבנת ניזרי מחברת הספר "קוביות משחק" ועוד אחד בדרך: "תמיד תזכרו את המטרה. גם כשיש ימים, שבועות או אפילו חודשים שבהם אתם לא מצליחים להתקדם בספר, למרות שיש מתווה וכבר חלק גדול של הספר שם, כתוב, או נמצא אצלנו בראש ובלב ומחכה להיכתב – זכרו תמיד שיש לכם מסר שהעולם צריך לשמוע. יש לספר הזה מטרה. יש לו שליחות. כשהשליחות תהיה ברורה, הספר יצא לאור. לפעמים יש לספר קצב משלו, וחשוב להקשיב גם לימים של המעצור. גם להם יש מטרה.  מהיום שבו ספר הביכורים שלי "קוביות משחק" יצא לאור, אני מרגישה שאני חייבת לכתוב ספר שני. זה בוער בי. אני מקשיבה. אני כבר מכירה את התהליך. מחד זה מקל, מאידך זה מקשה. כי אני מכירה את האמונה בספר, את האהבה למה שאני כותבת, אבל אני גם מכירה את תהפוכות הנפש, את פעימות הלב, כשהנשמה שלי מחברת את המסרים, שבוערים בה להפיץ, למסה של משפטים ופרקים, שהופכים לבסוף ליצירה עם חיים ואישיות משלה. גם בספר הראשון וגם עכשיו, כשהספר השני כבר כמעט גמור, אני בוחרת בכרמל ללוות אותי בתהליך. את כרמל אני בוחרת, שוב, עם הלב. גם כרמל בוחרת אותי עם הלב. עם הלב הענק והכישרון לקדם את הספר בעדינות, לטפל ביצירה השברירית של חיי ברצינות, בדיוק ובאומץ. לגרום לי להתקדם, אבל גם לקחת את הדברים בקצב שלי. בחירה בעורך חשובה ומשמעותית לתהליך, ולכן חשוב להרגיש. מומלץ להשתמש בבחינה הפשוטה: האם העורך שותף לערכים שלך כאדם ולערכים שלך כסופר? כשהערכים זהים, השליחות זהה והתוצאה משקפת את המסר. עבורי זה המתכון המנצח. הרצון העז שלי, להעלות על הכתב את המסרים והתובנות מנקודת השפל של חיי, פוגש בכרמל ומתגשם, והספר שלי הופך ליצירה משמעותית, שנוגעת בכל כך הרבה אנשים ומהווה עבורם כלי לניהול חייהם, מתוך משמעות ושמחה". 

לרכישת עותק של הספר: https://livnatnizri.com

תמי מילר, מחברת הספר "איך להיות בדיאטה 45 שנה ולא להיות רזה": "הספר שלי ישב לי בראש למעלה מעשר שנים. ידעתי שיש לי סיפור מצחיק ואותנטי שהרבה יתחברו אליו, אבל לא הבנתי מה המסר ומה אני רוצה בעצם להגיד. חשבתי לעצמי שאולי זה נחמד לסטנדאפ או לטור בעיתון, אבל לא לספר. עברו שנים של מחשבות ואז פתאום ביום אחד, הבנתי את הקשר בין הסיפורים שלי לבין מדע האושר והפסיכולוגיה החיובית. ואז ידעתי שבאמת יהיה לי ספר. מכאן והלאה התהליך הפך למובנה: כתיבת מתווה כללי, הרחבת המתווה ככל שאפשר, הצבת מטרה יומית של 800 מילים או שעתיים כתיבה.

השתמשתי בשיטת פומודורו, לפיה עובדים בפרקי זמן של 25 דקות בכל פעם – רק שעשיתי את זה בשעה כל פעם, עם הפסקה של עשר דקות. שמתי את הטלפון במצב טיסה, סגרתי מסכים וכתבתי. הספר היה כתוב ומוכן לעריכה תוך חודשיים".

לרכישת עותק של הספר: https://tamimuller.com

ד"ר טלי סטולובי, מחברת הספר "סטיילינג תרפי – להתלבש כמו האישה שאת רוצה להיות": "העצה שלי היא לכתוב את הספר מתוך תשוקה אמיתית, מתוך רצון לדבר את עצמך לעולם, וכשהמסר ברור לך לגמרי. תביני שאת מוציאה את הספר הזה קודם כל בשבילך ותתנתקי מדעתם של אחרים. קחי לך בת ברית לדרך, העורכת שלך, שהיא הדולה של הספר שלך."

לרכישת עותק של הספר: https://stylingtherapy.co.il/product/styling-therapy-book

ד"ר אמנה בריק אהרוני (בתמונה), מחברת הספר "כוס קפה וביס של אושר: "תנעצו ביומן תאריך להוצאת הספר, וגזרו מהתאריך אחורנית דדליינים למשימות הוצאת הספר. כך, אם קבעתם שהספר יצא לאור בדצמבר, זה אומר שבנובמבר הוא יורד לדפוס, ובאוקטובר אתם צריכים לסיים הגהות ועימוד. נעצו, גזרו והתחילו לפעול".

לרכישת עותק של הספר" https://tinyurl.com/2d67cabh

מאיה שרון וולף, מחברת הספר "האושר הנשי":  תכנון הכרחי

השלב הראשון והבלתי נמנע בכתיבת ספר הוא שלב התכנון. כך נחסוך מהעולם ספרים הכתובים בשפה עשירה ועלילה עלובה. מתחילים בתיאור הספר במשפט אחד קצר המתמצת את הספר. את המשפט הופכים לפסקה ומרחיבים לסינופסיס, אפיון הדמויות, שכלול העלילה ויצירת שלד בנוי היטב שיוכל לסחוב עליו את הגוף והנשמה של הספר עצמו. המתווה של הספר ישמש אותנו מדי יום כמשטח המראה ממנו נוכל להמריא בבטחה לעבר מחוזות הדמיון ולעוף באוויר בלי להיכנס למערבולות של מילים, לורטיגו של משפטים מורכבים ולריסוק העלילה לתוך בוץ טובעני של גיבובי מילים.

לשווא ויתרתי על שעות שינה:

אנו הכותבים, רואים עצמנו כאנשי רוח הבזים לעולם החומר והצרכנות. אלא שליצירה אין חיים ללא הקורא, ובלעדיו הספר שכתבתם יוותר לכל היותר כיומן המיועד למגירה. בואו נודה על האמת – אתם כן מצפים שמישהו יקרא את הספר, ישלם, יתרגש, ויספר לחבריו כיצד הספר שינה את חייו. אולי אפילו חלפה בראשכם פעם (או חמש פעמים) מחשבה חצופה כיצד יתהווה באז מטורף סביב הספר והתקשורת לא תדע את נפשה מרוב התלהבות. מה שאומר שבסופו של יום אתם מייצרים מוצר צריכה המיועד לשימושו של הקורא ולא מייצרים מילים אך ורק כתרפיה של כתיבה. ולכן, גם אם בזבזתם חמישה ימים או שישה שבועות על חמישים וארבעה דפים שיצאו לא מספיק טובים, לא מספיק קשורים, הגיע הזמן לנשום עמוק ולהיפרד מהם.

תעזור לי אפרים:

מקורה של רוח היצירה אינו ידוע לגמרי, אך כל מי שהיצירה זורמת בעורקיו בוודאי הרגיש את אותה אנרגיה חמקמקה של בריאה החולפת דרך קודקודו, יורדת בעמוד השדרה, ניזונה מהלמות ליבו ויוצאת החוצה למקלדת כמילים דרך קצות אצבעותיו. רוח היצירה באה והולכת, צצה ונעלמת כמו גברת קפריזיונרית ושתלטנית הדורשת את אור הזרקורים. איך מפיחים אש באותה הרוח? אתם יכולים לנצל את גלי האלפא שמוחכם מייצר בין ערות לשינה, ולשים מחברת ליד המיטה להשראה שצצה על סף ההירדמות או היקיצה. זה הזמן לנסות להתחבר לזרם תודעה רחב יותר ולקבל השראה מהסופרים ומהוגי הדעות החביבים עליכם. היצירה מגיעה במצב של רגיעה, אמונה וחיבור לנשגב. אני שמתי להשראה את ספרו של אפרים קישון ליד המיטה. ותודה לאפרים.

לרכישת עותק של הספר: https://www.mayawolf.com/

עלמה פיין, מחברת הספר "הלב הסקרן": "קחו מישהי שתלווה אתכם בכל התהליך. לבד קשה ללכת בדרך הזו. עולים הרבה רגעים לא פשוטים, אבל חשוב לא להיבהל מהרגעים שבהם הביקורת העצמית גבוהה ולהמשיך, פשוט להמשיך. חשבו תמיד על מישהו אחד ספציפי שקורא את הספר. לי זה מאוד עזר ממש לדמיין מישהו ספציפי (זה יכול להיות מישהו אחר בכל זמן נתון). ככה אני ירדתי לקרקע. ואני יכולה להגיד שהסיפוק שיש לי כשאני שומעת את התרשמותם של אנשים שקראו את הספר הוא אדיר. תזכרו תמיד למה ובשביל מי אתם עושים את זה, ותדאגו לא להיות לבד!"

לרכישת עותק של הספר: www.finegalit.co.il

אילנית הילל, "הזחילה אל האושר": "העצה הכי טובה שלי לכותבים בתהליך היא לסמוך! לסמוך על העורכת שלכם שהיא רוצה את הטוב ביותר עבורכם; לסמוך על הניסיון והידע שלה ולבצע את ההנחיות ללא ספקות או הרהורים, משום שבסופו של יום העורכת מלווה את לידת הספר שלנו, וכל רצונה הוא שהספר יהיה יצירה איכותית שלמה ומפוארת בדיוק, כמו שאנחנו רוצים בכך.

החיבור עם כרמל היה מיידי. סמכתי עליה מהרגע הראשון שנפגשנו, והייתה לי ידיעה פנימית עמוקה ותחושה של ביטחון, בה ובידע שלה .כרמל הובילה אותי לכתיבת ספר הביכורים שלי "הזחילה אל החופש", יחד עם חסמי כתיבה שהיו לי, שלוו בפחדים מהיציאה לאור. בכל פעם שעצרתי היא ידעה למוסס את הפחד עם הנחיות מארגז הכלים העשיר שברשותה .בכל פעם שביצעתי את ההנחיות שכרמל נתנה לי, חשתי הקלה משמעותית וזרימה בהתקדמות עם הספר.

לרכישת עותק של הספר: https://ilanithillel.co.il/book/

טיפ חשוב

כל הכותבות בפוסט למדו בקורס המצוין "מחדדים ת'מקלדת" של יובל אברמוביץ. ממליצה בחום. לפרטים:

https://www.uv-tlv.com/he/shop/lectures/item/?ItemID=56

אם נהנית שתף אותי

ראשי פרקים

כתיבת ספר

מי עשה אותך סופר/ת?

ואז מגיע הרגע – אחרי שכבר הזעתם וכתבתם וחשבתם ומחקתם וכתבתם שוב – שאתם יושבים מול מסך המחשב ושונאים את מה שכתבתם.שונאים, מתעבים, רוצים להקיא,

small_c_popup.png

רוצה לדבר

עזרתי לעשרות אנשים לפרסם את התוכן שלהם אני אשמח לעזור גם לך

דילוג לתוכן