מהם 5 הדברים, שאתם חייבים לדעת על הוצאת ספר, לפני שאתם כותבים אפילו אות אחת?

עורכת ספרותית
צילום אנסטסיה פישר

כתיבה היא חציבה בסלע

 יש אנשים שמתיישבים ליד המחשב והמילים נובעות מהם בקלות – אבל הם המיעוט. לרוב נדרשת משמעת עצמית של ברזל לשבת מול המסך, לברוא רעיונות ולתרגם אותם לאותיות, מלים, שורות, פסקאות ופרקים. כמלווה סופרים בתהליכי כתיבה אני עוזרת לכם ברגעי הקושי הללו. איך? ביחד נכין ראשי פרקים מהרעיונות שלכם ונבנה שלד לספר, שתיצמדו אליו וכך תדעו מה אתם צריכים לכתוב בכל רגע נתון. 

ואני אגלה לכם סוד שלמדתי מיובל אברמוביץ': אין דבר כזה מוזה, יש משמעת. סגרו לכם ביומן פגישות כתיבה, ותכתבו, גם אם יוצאות לכם שטויות, ותמחקו את הכל בסוף הסשן. לאט לאט תתרגלו והמעיין יינבע.

קחו נשימה עמוקה, זה אורך זמן

לוקח לפחות שנה-שנה וחצי מהרגע שמתחילים לכתוב ועד שהספר יוצא לאור. נתקלתי בפחות – ליבנת ניזרי, מחברת ספר ההשראה המיוחד "קוביות משחק", הוציאה את הספר תוך חודשים ספורים. נתקלתי ביותר – שירלי הרשקו כתבה את המדריך המשובח "אנשי הקשב" לבעלי הפרעת קשב וריכוז למעלה משנתיים. זו הסיבה שאני מציעה לכם ליווי עד שיש ספר ביד, ללא מגבלת זמן.

בשום אופן אל תוותרו על עריכה ספרותית ועריכה לשונית

 לא משנה מה אתם כותבים – ספר הדרכה, ספר ילדים או רומן – אתם זקוקים לעוד עיניים מקצועיות – כלומר לעורכת ספרותית.

מה אני עושה כעורכת ספרותית / עורכת תוכן של ספרי עיון והדרכה? משמשת כ"נציגת הקוראים". אני  מוודאה שהספר מציג רעיונות חדשים ומעניין לקריאה; שהטקסט כתוב באופן קריא ומובן ( לא תמיד מה שמובן לכם מובן לאחרים), שהקפתם את כל הסוגיות החשובות בתחום העיסוק של הספר ושאתם מציגים סימוכין לכל טענה שאתם מעלים. 

בעריכה הלשונית (שרצוי שתיעשה על ידי עורכת שונה), העורכת מחפשת טעויות כתיב, לשון ותחביר ועושה הגהות למציאת טעויות (שתמיד יש). התרומה של עורכות ספרותיות ולשון טובות היא פרייסלס.

חולמים לפרסם בהוצאה נחשבת? 

זה חלום נהדר, ואולי תגשימו אותו, אבל קחו בחשבון שהדרך תהיה ארוכה ומפותלת וגם תעלה כסף.

הוצאות הספרים מפוצצות בפניות מסופרים, וזמן ההמתנה לקבלת תשובה מהן עומד על מספר חודשים ולעתים אפילו שנה. בהכללה, הן אינן נוטות לפרסם ספר ראשון של סופרים לא ידועים 

(כן זה פרדוקס), ויש גם הוצאות מסורתיות שמבקשות מהכותב להתחלק בעלויות. 

אז מה עושים? יש חברות הפקה שמפיקות ספרים (עיצוב, הגהה, הדפסה) ויש אפשרות לעשות את זה לבד. איך? קראו בפוסט "בהוצאה או לבד – . 11  דברים שאתם צריכים לקחת בחשבון על הוצאת ספר לאור.

שלא תגידו שלא אמרתי: זה ממכר!

ספר הוא כמו תינוק, שוכחים כמה הלידה הייתה קשה ורוצים עוד אחד! אחרי כל הכתיבה והעריכות, ההגהות והסקיצות, בחירת הכריכה וכתיבת הטקסט שיופיע בצדו האחורי של הספר – מגיע הרגע שבו יש לכם ספר ששמכם מתנוסס עליו, והוא מציג את השקפת עולמכם ומכיל את הדברים שרציתם לומר. היש מרגש מזה? אולי רק לידת תינוק בשר ודם.

אתך, עד שיש לך ספר ביד

כרמל קרמן

0508833415

carmelkerman@gmail.com

אם נהנית שתף אותי

ראשי פרקים

כתיבת ספר

מי עשה אותך סופר/ת?

ואז מגיע הרגע – אחרי שכבר הזעתם וכתבתם וחשבתם ומחקתם וכתבתם שוב – שאתם יושבים מול מסך המחשב ושונאים את מה שכתבתם.שונאים, מתעבים, רוצים להקיא,

small_c_popup.png

רוצה לדבר

עזרתי לעשרות אנשים לפרסם את התוכן שלהם אני אשמח לעזור גם לך

דילוג לתוכן